Gryfów Śląski
Gryfów ŚląskiMiasto, położone w zakolu Kwisy i 7 okolicznych sołecłw ma - podobnie jak inne tereny Pogórza - niezwykle bogatą historię. Trudno wręcz ustalić kiedy powstało, choć wiadomo, że ok. 1242 r. miało już prawa miejskie, a potem przeżywało przeróżne koleje losu, bo w wyniku klęsk żywiołowych, epidemii, wojen i innych zdarzeń w XV wieku oszacowano ludność miasta na... II osób! Krótko później Gryfów Śląski odżył.
Wszedł w okres prosperity, wynikający głównie z handlu z całą Europą i produkcji włókienniczej. Po wiekach dobrobytu zostało w mieście sporo pamiątek, w tym nader oryginalny kościół pw. Św. Jadwigi, póżnogołycki, z renesansowym zdobieniem wnętrz i unikalnym epitafium zastygłych w kamieniu rycerzy i dam z rodu Schaffgołschów.

Uważny turysta spostrzeże i kaplicę Leopolda na pobliskim wzgórzu, powstałą w miejscu, gdzie władca zgubił (i znalazł rok później) pierścień zaręczynowy, ozy jedyny bodaj w świecie pomnik... wagarowiczów, którzy wprawdzie umknęli z lekcji, ale gdy zobaczyli pożar - zaalarmowali straże.
Tylko dwie postacie urwisów i porzucony tornister - zdobiące fontannę w rynku — przypominają o tym incydencie.

Pogoda w �wieradowie Zdroju
Serwis turystyczny Świeradów Zdrój
Copyright (c) InterPele www.swieradowzdroj.info.pl
kontakt reklama | dodaj obiekt
Odwiedzin:
stat4u